Dňa 17. októbra sa vybraní zástupcovia našej školy zúčastnili slávnostnej certifikácie Zelených škôl v divadle Aréna v Bratislave. Po dvoch rokoch intenzívnej práce sa nám podarilo získať vlajku a certifikát Zelenej školy.
Aktivitu škôl zapojených do programu pekne zhrnul Ladislav Miko: „Pred týždňom som bol na environmentálnej konferencii v Brne, ktorá mala v názve otázku -Meníme svet? Ja vám môžem s istotou a úprimne povedať, že vy ste tí, ktorí ten svet menia.“
Slávnostný program bol bohatý aj na známe osobnosti. Skvelé hudobné vystúpenie predviedol Juraj Hnilica. Certifikáciu uzavrel spevák Lukáš Adamec. Vizuálne zaujímavou zložkou programu bolo vystúpenie artistického súboru Anta Agni.
Školám sa okrem prítomných donorov prihovoril aj riaditeľ medzinárodnej siete Eco schools Pramod Kumar Sharma. Blahoželal im k oceneniu, vyzdvihol význam ich práce a jej globálny dopad.
Našou prioritnou témou bol odpad. Cieľom bolo zavedením separovaného zberu znížiť množstvo komunálneho odpadu o 10 percent do konca školského roka 2018. Cieľ sme splnili na výbornú, nie o 10 ale o 75 percent. Správnym separovaním a znížením objemu vzduchu v kontajneroch (pučenie fliaš) sme znížili množstvo celkového odpadu o 50 percent.
Zelená škola je environmentálne vzdelávací program určený pre materské, základné, stredné a špeciálne školy, ktoré chcú zmeniť seba a svoje okolie. Cieľom programu je podpora školských komunít, v ktorých si ich členovia vyskúšajú čaro i nástrahy spolupráce. Žiaci s pomocou učiteľov a rodičov riešia reálne potreby svojej školy a okolia, čím pomáhajú k pozitívnej zmene. Program Zelená škola spadá do medzinárodnej siete Eco schools.
Program pozostáva zo siedmich krokov: vytvorenie kolégia, uskutočnenie environmentálneho auditu školy, vytvorenie environmentálneho akčného plánu, monitoring a hodnotenie, proenvironmentálna výučba, informovanie a zapojenie komunity, vytvorenie eko- kódexu.
Uskutočnením auditu sme zistili naše silné a slabé stránky. Tie slabé sme sa pokúsili odstrániť.
Počas dvoch rokov našej práce sa nám podarilo zriadiť na škole zelenú hliadku, ktorá má za úlohu vysypávanie košov na plast a papier. Zriadili sme vermikompostovisko, ktoré sme po získaní grantu rozmnožili a začali distribuovať po okolí, napr. do Claudiana. Naši žiaci predstavili tému vermikompostovania na celoslovenskom kole Festivalu vedy a techniky a podarilo sa im získať cenu dekana Prírodovedeckej fakulty. Recyklujeme odpadový materiál výrobou rôznych vecí do súťaží, ekomasiek, šarkanov, vtáčích búdok, panáčikov separáčikov, náušníc, hudobných nástrojov. Zbierame papier, vrchnáky z pet fliaš, použité batérie, použité zubné kefky. Vytvorili sme knižnú búdku. Pravidelne čistíme svoje okolie od odpadkov. Na našej škole prebieha proenvironmentálna výučba aj pomocou rovesníckeho vyučovania, projektového vyučovania a tvorbou myšlienkových máp, čoho dôkazom je aj náš Eko- kódex, ktorý namaľovali žiačky priamo na stenu v našej šatni. Vytvorili sme si aj environmentálnu hru, množstvo plagátov, dotazník a nástenku Zelenej školy.
Už teraz máme ďalšie nápady ako zveľadiť naše okolie, aby sme žili viac v harmónii s prírodou.