Exkurzia po stopách Ľudovíta Štúra bola nezabudnuteľnou cestou do minulosti. Začali sme návštevou jeho rodného domu v malebnej obci Uhrovec. Prechádzajúc sa po miestnostiach, kde sa narodil a vyrastal tento významný národný buditeľ, sme si predstavovali jeho detstvo a prvé kroky, ktoré viedli k jeho neskoršiemu celoživotnému dielu.
Po prehliadke rodného domu sme sa vydali na turistickú vychádzku na Uhrovecký hrad. Cesta viedla cez bukový les a počas výstupu sme si predstavovali, ako Ľudovít Štúr ako mladý chlapec navštevoval tento hrad. Po príchode na hrad sme si vychutnali nádherný výhľad na okolitú krajinu a predstavili si, ako asi vyzeral hrad v časoch, keď ho Ľudovít Štúr navštevoval.
Táto exkurzia nám umožnila nielen lepšie spoznať život a dielo Ľudovíta Štúra, ale aj prežiť kúsok histórie na miestach, ktoré boli pre neho dôležité. Cesta po jeho stopách bola inšpirujúca a zanechala v nás silný dojem.
Po návrate z terénnej časti exkurzie sa žiaci nasledujúci deň pustili do práce s pracovnými listami, ktoré pre nich pripravila pani učiteľka. Prvá aktivita bola zameraná na rozvoj slovnej zásoby a kritického myslenia. Žiaci mali za úlohu navrhnúť 20 najdôležitejších slov v slovenskom jazyku a následne z nich vytvoriť vety. Táto úloha sa ukázala ako náročná, pretože žiaci rýchlo zistili, že im chýbajú slovesá, ktoré sú nevyhnutné pre tvorbu zmysluplných viet.
Skúsenosť im umožnila uvedomiť si, aké dôležité sú všetky slovné druhy pre správne vyjadrovanie. Žiaci pochopili, že bez slovies, prídavných mien, prísloviek a ďalších slovných druhov by ich vyjadrovanie bolo neúplné a ťažko zrozumiteľné. Táto aktivita bola nielen zábavná, ale aj poučná a pomohla žiakom lepšie pochopiť fungovanie slovenského jazyka.
Potom sa žiaci pustili do riešenia úloh z matematiky a slovenského jazyka. Všetky úlohy boli tematicky prepojené s osobnosťou Ľudovíta Štúra, čo umožnilo prepojiť získané poznatky z exkurzie s učivom.
Žiaci s nadšením riešili rôznorodé matematické úlohy, ktoré im pomohli upevniť si matematické zručnosti a zároveň sa dozvedieť zaujímavosti zo života Ľudovíta Štúra. V úlohách zo slovenského jazyka sa žiaci zamerali na analýzu textov, gramatiku a tvorbu vlastných textov, pričom všetky texty boli tematicky prepojené s Ľudovítom Štúrom.
Výsledky všetkých 14 úloh žiaci starostlivo zaznamenávali do pripravenej tabuľky, čo im umožnilo prehľadne zobraziť svoje riešenia a lepšie sa orientovať v získaných informáciách. Táto aktivita bola nielen výborným spôsobom na upevnenie učiva, ale aj na rozvoj analytických schopností a precíznosti žiakov.
Po zaznamenaní výsledkov zo všetkých 14 úloh do tabuľky čakala na žiakov záverečná aktivita – lúštenie tajničky. Táto aktivita bola nielen zábavná, ale aj náročná, pretože si vyžadovala, aby žiaci správne prepojili výsledky z predchádzajúcich úloh s písmenami abecedy.
Žiaci s nadšením a zvedavosťou pracovali na rozlúštení šifry, pričom si navzájom pomáhali a spolupracovali. Po chvíli napätého lúštenia sa im podarilo odhaliť tajné heslo – „Snívajúci Lajko“. Toto pomenovanie Ľudovíta Štúra v Uhrovci bolo pre žiakov prekvapením a zároveň zaujímavým faktom, ktorý im priblížil Štúra ako človeka s bohatou fantáziou a snami.
Úspešné rozlúštenie tajničky bolo pre žiakov odmenou za ich úsilie a zároveň im poskytlo pocit uspokojenia z dobre vykonanej práce.
Nasledujúci deň sa žiaci na hodine výtvarnej výchovy preniesli do sveta moderného umenia a pokúsili sa stvárniť Ľudovíta Štúra v štýle Pabla Picassa. Táto aktivita bola pre nich nielen zábavná, ale aj náročná, pretože si vyžadovala, aby sa odpútali od tradičného zobrazenia portrétu a experimentovali s geometrickými tvarmi, rozložením tváre a abstraktnými prvkami.
Aktivita bola pre žiakov nielen skvelou príležitosťou na rozvoj ich umeleckých schopností, ale aj na lepšie pochopenie moderného umenia a jeho vplyvu na kultúru. Zároveň si žiaci upevnili vedomosti o Ľudovítovi Štúrovi a jeho význame pre slovenskú históriu prostredníctvom netradičného umeleckého zobrazenia.