Výstava diel
POP3
Aj naša škola je zapojená do národného projektu POP3. Aj vďaka tomuto projektu môže na našej škole fungovať inklúzny tím.
Kronika mesta - zážitkové vyučovanie - 3. ročník
Posledný novembrový deň zažili naši tretiaci zážitkové vyučovanie na Mestskom úrade v Modre. Exkurziou nás sprevádzali pani Červenková a pani Žofčáková. Oboznámili nás s odbormi mestského úradu a ich prácou. V zasadačke úradu sme si pozreli film o našom meste a jeho tradíciách. Bol veľmi pekne spracovaný a podfarbený krásnou melódiou. Mali sme možnosť prelistovať v kronikách mesta, z ktorých sme sa dozvedeli dôležité fakty o udalostiach nášho mesta. Stretnutím s pánom primátorom Mgr. Jurajom Petrakovičom a poďakovaním za celoročnú prácu celému úradu sme ukončili našu exkurziu a vrátili sa naspäť do školy s novými vedomosťami aj zážitkami.
3
Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok? Veľa...
V piatok, prvý decembrový deň, sa vybrala hromada žiakov našej školy odovzdať do modranského kultúrneho centra krabičky plné lásky urobené v rámci vianočnej výzvy „Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok“. Pripravili ich žiaci druhého, štvrtého, ôsmeho a deviateho ročníka. Napriek nepriazni počasia sa nám krabičky podarilo odovzdať. Hreje nás pri srdci, že sme mohli priložiť ruku k dielu a spravíme radosť a krajšie Vianoce nejednému seniorovi...
8
Workshop: AjTyvIT nám už niekoľko rokov pomáha objavovať svet technológií
Spolupráca s AjTyvIT je nie len pre naše žiačky ale aj pre nás, pedagógov obohacujúca. Preto nie je prekvapením, že sa stalo už dobrým zvykom, prizvať ich každý rok k spolupráci.
V utorok, 28.11.2023 sme spoločne zorganizovali workshop, ktorého cieľom bolo spoločne objavovať svet micro:bitov a možnosti ich prepojenia s fyzikov prostredníctvom rozšírených modulov Elecrow Basic Kit for BBC Micro:bit.
BBC micro:bit je programovateľný minipočítač, ktorý dodáva programovaniu „hmatateľnosť“. Stačí vytvoriť jednoduchý program a nahrať ho pomocou USB kábla. Má niekoľko zabudovaných senzorov, napríklad kompas alebo akcelerometer, no vieme k nemu pomocou vstupno/výstupných pinov pripojiť takmer akúkoľvek elektroniku – LED pásiky, motorčeky, senzor tepu. Na našej škole ich používame niekoľko rokov, v podstate odvtedy, kedy ich prvý krát na Slovensko priniesol Marek Mansell z Učíme s hardvérom.
A ako dopadol workshop?
Tentokrát bola skupina výlučne dievčenská. A tak sa na jednom workshope stretli žiačky, ktoré už teraz patria vo svojej vekovej kategórii ku slovenskej programátorskej špičke s dievčatami, ktoré si ešte stále hľadajú cestu k programovaniu. Aj preto sa workshop začal rozpačito, slovami „nerozumiem“, „toto nikdy nepochopím“, „som stratená“. Zuzka Liptáková, skvelá lektorka, ich však veľmi rýchlo vtiahla do aktivít a ukázala im, že neistotu a predsudky treba hodiť za hlavu. Po dvoch hodinách zapájania káblikov, led-iek, keď všetko začalo svietiť a blikať bolo vidieť, že dievčatá si to užili a ani nepostrehli, že to bolo trošku aj o fyzike, trošku o programovaní ale hlavne o zábave.
Ďakujeme Miriam Skipalovej a Zuzane Liptákovej z ajtyvit za skvelý prístup, motiváciu a podporu a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.
2