V piatok 8. novembra sa žiaci 9. ročníka vybrali na exkurziu, ktorá ich zaviedla do miest spätých s jedným z najvýznamnejších Slovákov – Milanom Rastislavom Štefánikom.Hlavným cieľom exkurzie bola Mohyla M. R. Štefánika. Okrem úcty k národnému hrdinovi, žiaci absolvovali zaujímavý workshop, ktorý im priblížil život a dielo M. R. Štefánika v kontexte dnešnej doby. Prostredníctvom interaktívnych aktivít a pútavého výkladu si uvedomili, aké výzvy a prekážky Štefánik vo svojom živote musel prekonať a akú inšpiráciu nám môže byť aj dnes.Neľahký životný príbeh M. R. Štefánika a jeho odhodlanie zmeniť svet, dodali žiakom motiváciu k tomu, aby aj oni aktívne tvorili svoj život a usilovali sa o pozitívne zmeny vo svojom okolí.Po návšteve Mohyly sa exkurzia presunula do Brezovej pod Bradlami, kde žiaci navštívili múzeum Dušana Samuela Jurkoviča, významného slovenského architekta, ktorý je autorom Mohyly M. R. Štefánika.Táto exkurzia bola pre žiakov nielen príjemným spestrením školských lavíc, ale predovšetkým hodnotnou lekciou histórie a motiváciou k osobnému rozvoju.
Po stopách Milana Rastislava Štefánika
Podpor svoju kreativitu a pridaj sa k nám
Žiacka školská rada sa teší na každý jeden outfit...
iBobor – celoslovenská informatická súťaž
V týždni od 4.11. do 8.11. 2024 prebehla celoslovenská informatická on-line súťaž iBobor. Hlavným cieľom súťaže je podporiť záujem o informačné a komunikačné technológie (IKT) u všetkých žiakov. Každoročne sa do súťaže zapájajú žiaci zo základných a stredných škôl z celého Slovenska. Tento rok súťažilo v kategóriách pre 2. až 9. ročník ZŠ a zodpovedajúcich ročníkoch osemročných gymnázií spolu 111 377 žiakov. Z našej školy sa súťaže zúčastnilo 188 žiakov, úspešných bolo 33 z nich.Úspešní riešitelia:Drobec 2. a 3. ročník – Jana Hanáková, Alžbeta Bollardtová, Filip Čuvala, Lenka Patáková, Filip Jurko, Adela Mokošová, Dalibor Cigán, Tomáš TschurBobrík 4. a 5. ročník – Michal Bartoš, Ema Dubanová, Lilien Haleková, Juraj Kollár, Michal Jozef Olík, Nina Sodomová, Filip Steinhübel, Martin Šikula, Gregor Vanda, Bianka VargováBenjamín 6. a 7. ročník – Tomáš Bača, Natalia Bitter, Samuel Čarný, Laura Chochulová, Mia Chwastek, Viktor Krajčovič, Karolína Murgašová, Šimon Ontkóc, Viera Szemesová, Tomáš Taraba, Kristián Uváček, Zoja ZámečníkováKadet 8. a 9. ročník – Michal Šeliga, Gabriel Brezina, Petra FarkašováMichal Šeliga bol úspešným aj v kategórii Junior určenej pre stredné školy.Všetkým úspešným riešiteľom gratulujeme.
McDonald´s Cup
Dňa 8.11.2024 sa naši chlapci plus 2 dievčatá 3. a 4. ročníka zúčastnili na futbalovom turnaji McDonald´s Cup. Svojou šikovnosťou sa umiestnili na 4.mieste, a tak postupujú do okresného kola, ktoré sa odohrá až na jar. Chlapcom gratulujeme a držíme palce.
Štúrkari pátrajú po Štúrovi - tematický deň 4.B triedy
V piatok 8.11. žiaci zo 4.B triedy prežili nezabudnuteľný deň. V rámci tematického dňa sa spoločne ponorili do histórie a bližšie spoznali životný príbeh jedného z najväčších Slovákov, príbeh Ľudovíta Štúra. Jeho odhodlanie a láska k slovenskému národu bola pre žiakov veľkou inšpiráciou. Naše vyučovanie začalo ranným živým kruhom. Stretnutie sa nieslo v téme vlastenectva. Pre deti to bol pojem neznámy, ale spoločne sme rozlúskli oriešok, čo znamená vlastenectvo a ako ho vieme prejaviť. Spoločné chvíle pokračovali stručným zhrnutím vedomostí o Ľudovítovi Štúrovi, ktoré žiaci mali z hodín vlastivedy. A veru ich bolo dosť!
Nasledovalo krátke inšpiratívne video o výstupe Ľudovíta Štúra a jeho priateľov na Devín. Hrad Devín bol deťom známy. Minulý školský rok tu boli na školskom výlete. A tak ako Ľudovít Štúr a jeho družina prijali na hrade Devín slovanské mená, nové slovanské mená si vybrali aj žiaci. Aktivitu sme zakončili predsavzatím byť hrdým Slovákom a hymnickou piesňou Hej, Slováci. Zabavili sme sa písaním viet fonetickým pravopisom, či vyskúšali v kvíze tipovať význam nárečových slov.
Naše kroky sa v rámci tematického dňa následne uberali do Múzea Ľudovíta Štúra, kde na nás čakala prehliadka spojená s výučbovým programom Zoznámte sa! 19. storočie. Pri prechádzaní múzeum sme sa nachvíľu vrátili do minulosti. Všetkým sa páčilo vyučovanie v škole z 19. storočia. Aj vďaka dobovým rekvizitám zo školského prostredia sme zažili školu zo štúrovského obdobia či školu našich prastarých rodičov. Deti si vyskúšali kľačanie na polienku, písanie na bridlicové tabuľky, či písanie husím brkom. Zasúťažili si v téme ľudová slovesnosť, spoznali módu z tohto obdobia, či dokonca si takéto oblečenie sami vyskúšali.
Deti odchádzali do školy so silným zážitkom z nádherne prežitého školského dňa. Veria, že podobných dní bude počas školského roka ešte veľa.
11
Berlínsky kongres očami šiestakov
Na hodinách dejepisu, geografie a občianskej náuky sme sa v mesiaci október vydali na vzrušujúcu cestu do minulosti. Žiaci 6. ročníka sa zmenili na skúsených diplomatov a zúčastnili sa simulovaného Berlínského kongresu. Prostredníctvom hry si uvedomili zložitosť kolonizácie Afriky a dôležitosť medzinárodnej spolupráce.Následne sa zaoberali aktuálnymi problémami detí v Afrike, sústredili sa na štyri základné oblasti práv detí v Afrike: prístup k vzdelaniu, zdravotnú starostlivosť, detskú prácu a prístup k vode. Každá skupina navrhovala riešenia v rámci fiktívneho zasadnutia OSN. Tento projekt bol dôkazom toho, že aj komplexné historické udalosti a globálne problémy sa dajú spracovať zábavnou a interaktívnou formou. Žiaci si rozšírili svoje vedomosti o histórii, geografii a občianskej náuke a zároveň rozvíjali svoje komunikačné a kritické myslenie.
XII. ročník týždňa Hovorme o jedle
Pri príležitosti Svetového dňa potravín sa žiaci našej školy zapojili do literárnej súťaže „Načo sú nám polia, sady“ a výtvarnej súťaže „Chutné maľovanie“. Mesiac október sme sa na vyučovacích hodinách venovali téme Potraviny a pripravili sme výzvu – Spoločne vítame jesennú úrodu. Hovorili sme o dobrých stravovacích návykoch a zdravom životnom štýle. Skúmali sme, odkiaľ jedlo na našich tanieroch pochádza. Vysvetľovali sme si dôvody, prečo je lepšie dať prednosť domácej produkcii potravín, ktoré sú čerstvejšie, zdravšie a bezpečnejšie. Tým, že kupujeme domácu produkciu, pestujeme zeleninu a ovocie vo vlastných záhradách a sadoch, šetríme životné prostredie a prírodné zdroje. Prispievame tak k zníženiu emisií výfukových plynov, ktoré vznikajú pri dovoze potravín z veľkej diaľky. Hovorili sme tiež o zásadách ekologického poľnohospodárstva a o tom, ako dobre sa žije zvieratkám na biofarmách. Nové poznatky a vedomosti žiaci pretavili do originálnych literárnych a výtvarných prác.
Do literárnej súťaže Hovorme o jedle, ktorej tohtoročnou témou bolo: Načo sú nám polia, sady sa zapojilo 25 žiakov. Odborná porota rozhodla o víťazoch školského kola literárnej súťaže Hovorme o jedle, ktorí zároveň postúpili do celoslovenského kola:
Literárna súťaž:
V kategórii I. (žiaci 5.-6. ročníka ZŠ): David Čechovič, Juraj Kollár
V kategórii II. (žiaci 7.-9. ročníka ZŠ): Adam Tománek, Martina Haffnerová, Nela ValachovičováVýtvarná súťaž:
1. kategória – 1. stupeň (spolu sa zapojilo 148 žiakov prvého stupňa)
Jana Hanáková – téma: Mäso, hydina, ryby, vajcia, strukoviny
Ella Janegová – téma: Mlieko a mliečne výrobky od slovenských kravičiek
Martin Sucháň – téma: Chlieb, pečivo, obilniny, cestoviny, zemiaky
Tamara Brezinová – téma: Zelenina, ovocie, orechy z našich sadov
Radomír Vago – téma: Cukry, tuky, soľ
2. kategória - 2. stupeň (spolu sa zapojilo 212 žiakov druhého stupňa)
Natália Packová, – téma: Chlieb, pečivo, obilniny, cestoviny, zemiaky
Alexandra Szabóová – téma: Cukry, tuky, soľ
Karolína Murgašová – téma: Zelenina, ovocie, orechy z našich sadov
Žofia Pešková – téma: Mäso, hydina, ryby, vajcia, strukoviny
Karolína Petrovská – téma: Mlieko a mliečne výrobky od slovenských kravičiek
Najzaujímavejšie maľby žiakov, fotografie jesennej úrody a ukážky plodov zo záhrad a sadov si môžete prezrieť na výstave vo vestibule našej školy. Ďakujeme všetkým za účasť na jesennej výzve tohto roka.
Súťažiacim gratulujeme a držíme palce v ďalšom súťažnom kol
16
Prežívame knižné dobrodružstvá
Napínavé, dobrodružné a tak trochu aj strašidelné čítanie sme zažili na hodine čítania so 4.C v školskej knižnici. Riešili sme záhadu varujúceho telefonátu od neznámeho volajúceho. Očakávanie vlamača spolu s pohotovou, obetavou a statočnou Bertou. Vtipné i hrôzostrašné momenty sa striedali, ako to už v dobrej knihe býva. Dramatizované čítanie má svoje čaro i nezameniteľný efekt. Neuveriteľné prekvapenie čakalo na detských i dospelých knižných hrdinov, i na nás, poslucháčov a čitateľov. Detektívna zápletka knihy Lienka a Anton nás chytila a nepustila.Erich Kästner asi nikdy nevyjde z módy, stále dokáže strhnúť detského prijímateľa a prekvapiť. Práve preto patrí k najčítanejším autorom detských kníh. Za diela bol vyznamenaný početnými oceneniami, okrem iného Cenou Hansa Christiana Andersena. Bol opäť výbornou voľbou pre túto vekovú skupinu. I atmosféra strašidelne vyzdobenej školskej knižnice prispela k nevšednému čitateľskému zážitku. My, štvrtáci, už predsa vieme, že s dobrou knihou prežívame dobrodružstvá, hľadíme do diaľav, snívame a objavujeme nepoznané i samých seba. Zároveň sme sa od detských literárnych postáv učili, čo znamená skutočné priateľstvo, pravé hrdinstvo, odvaha, empatia i to, že ak je niekto v skutočnej sociálnej núdzi, nemusí to byť ten, kto najhlasnejšie kričí o pomoc, ale statočne sa snaží popasovať sa s osudom. Niekedy stačí málo, mať otvorené oči a srdce a môžeme naozaj pomôcť tomu, kto to potrebuje. Spoznali sme aj predstieranú podvodnú hru na chudobu a zneužívanie súcitu. Charakterové vzdelávanie a vnímanie konania postáv cez cnosti a kritické myslenie je prirodzený a neodmysliteľný proces, ktorý je súčasťou hodín literárnej výchovy vo všetkých ročníkoch v našej škole. Už teraz sa tešíme, kedy si čítanie v knižnici opäť zopakujeme.
Tematický deň - 5. ročník: Kam za knihou
V rámci tematického dňa žiaci 5. ročníka objavovali cestu knihy a našu cestu za knihou. V mestskej knižnici sme sa porozprávali o vzniku knihy, o jej „skladaní“ do celku až po distribúciu do inštitúcií, kde nám sú knižky k dispozícii. Samostatne si žiaci obzreli knižnicu, jej usporiadanie a organizáciu. Žiaci 5.A navštívili kníhkupectvo FOLLY, kde nám paní kníhkupkyňa vysvetlila, ako sa knihy objednávajú, predávajú a ako sú usporiadané v policiach tak, aby sme si našli tú svoju. Žiaci 5. B navštívili mestský úrad, kde mohli nazrieť do kroniky mesta, dozvedeli sa, o čo všetko sa na mestskom úrade starajú a dokonca nakukli do kancelárie pána primátora. Po návštevách sme sa pozreli aj do našej – školskej knižnice, aby sme zistili, čo a kedy si môžeme požičať alebo prečítať práve tu. Najviac sme sa so žiakmi zabavili pri vytváraní 3D knihy. Skupiny žiakov sa dohodli na stvárnení knihy a o vypátraní cnosti, ktorú kniha skrýva. Žiaci vytvorili krásne knihy, v ktorých sú namiesto stránok knihy skryté postavičky hlavných hrdinov, ktorí sú odvážni, láskaví, tvoriví, priateľskí..... a môžu byť pre nich a aj pre všetkých, ktorí knihu otvoria, inšpiráciou.
Olympiáda zo SJL - školské kolo
15. a 16.10.2024 sa konalo školské kolo Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry v kategórii C. Pozostáva z veľkého trojboja: z testu, z transformácie textu a z ústnej časti.
Zúčastnili sa ho žiaci 8. a 9. ročníka. Celkovo sa zapojilo 24 žiakov (17 žiakov z 8. ročníka a 7 žiakov 9. ročníka).
Srdečne blahoželáme našej najlepšej trojici. Na prvom mieste skončila Tamara Tomášková, ktorá nás bude reprezentovať v okresnom kole. Získala 46 bodov. Za ňou nasledovala úspešná riešiteľka Bianka Žabková, ktorá sa umiestnila na druhom víťaznom stupienku s počtom bodov 41. Krásne tretie miesto dosiahla Lara Tesáková s počtom bodov 40, čo zároveň znamená, že sa tiež stala úspešnou riešiteľkou.
Srdečne im blahoželáme a Tamarke držíme palce v okresnom kole, ktoré sa uskutoční 13.11.2024.
Mesiac úcty k starším
V mesiaci október, Mesiaci úcty k starším, sme písali listy svojim starkým - starým rodičom, iným starším príbuzným alebo aj svojim rodičom (podľa rodinnej situácie). Rozhovory na túto tému sme mali na hodinách slovenského jazyka a etickej výchovy v štvrtom, siedmom i ôsmom ročníku. Zamerali sme sa na láskavosť, trpezlivosť, obetavosť, dobrosrdečnosť, štedrosť a ďalšie cnosti, ktorým sa môžeme učiť od našich starších príbuzných. Spomínali sme, čo krásne sme spolu s nimi zažili, čím nás obohatili. Uvažovali sme nad tým, čo si na nich vážime, i nad tým, ako by sme ich mohli potešiť, pomôcť im. Veríme, že i táto aktivita, ktorá je neodmysliteľnou súčasťou charakterového vzdelávania, urobila radosť našim starším. Veď naša pozornosť a láska, ocenenie toho, čo nie je samozrejmé, i keď sa nám takým môže javiť, nás učí byť ľudskejšími, láskavejšími, vidieť dobro v druhých a nachádzať ho v sebe.
Bránou do minulosti - dejepisná exkurzia do Bojnej - 7.ročník
Dňa 2.10. 2024 sa žiaci 7.A a 7.B triedy zúčastnili dejepisnej exkurzie do Bojnej. V tejto slovenskej obci je zriadené Archeologické múzeum Veľkej Moravy. A keďže siedmaci históriu Veľkej Moravy práve preberajú na hodinách dejepisu, vybrali sa tu „zažiť históriu na vlastnej koži“, ako je uvedené na stránke tohto múzea.
Naše kroky viedli najprv na prehliadku expozície priamo v obci, ktorá ponúka nálezy artefaktov z hradísk Bojnej. Vo výklade sme sa dozvedeli veľa informácií o živote Slovanov, mali sme možnosť na vlastné oči vidieť veci, ktoré používali. Nálezisko Bojná je známe najmä vďaka nálezu plakiet z 9.storočia, ktorých obrázok poznali siedmaci aj zo stránok učebnice dejepisu. Informácie z výkladu boli doplnené krátkym dokumentárnym filmom. Siedmaci si vyskúšali vytvoriť slová pomocou pečiatok s písmom hlaholiky, páčilo sa im, že si mohli zazvoniť na replike zvona so železným srdcom, ktorý je unikátom v celej strednej Európe. Zaujali ich aj pracovné nástroje, ktoré Slovania používali, či oblečenie a krásne šperky, ktoré nosili. Siedmaci si dokonca mohli podržať v rukách meč a štít.
Po návšteve Múzea sme sa vybrali priamo na Hradisko Valy. Cez obec sme sa zviezli autobusom, cestou sa k nám pridal aj náš sprievodca – odborník na slovo vzatý, keďže sa podieľal na tunajšom archeologickom výskume. On nás viedol cestou cez les k hradisku. Síce chvíľkovo v daždi, ale stále v dobrej nálade, sme sa presunuli až k bráne hradiska. Práve pri bráne sme dostali najviac vzácnych informácií, z ktorých mnohé sa nedajú dohľadať ani na internete, ani v knihách. Náš sprievodca nám so zaujatím porozprával, čo vedel, dal nám odpovede na naše otázky a ešte viac – poukázal na otázky, ktoré ešte len čakajú na odpovede. Potom sme mohli „navštíviť“ starých Slovanov v zemniciach, domčekoch, v ktorých Slovania spávali. Radi sme sa v nich ukryli pred dažďom. Na chvíľu sme bránou nazreli do minulosti, no bolo sa treba vrátiť späť k autobusu. Počas prechádzky lesom nám zapózovala aj salamadra škvrnitá. V autobuse sme sa posilnili a šli sme späť. Z minulosti do prítomnosti. Z Bojnej do školy. Kde budeme pokračovať v kladení otázok a hľadaní odpovedí.
Inovačné a aktualizačné vzdelávanie pedagogických zamestnancov
V dňoch 28.10. a 29.10.2024 sme sa vzdelávali, aby sa nám spoločne podarilo vytvoriť bezpečné, podnetné a zdravé prostredie pre vzdelávanie našich žiakov.
28.10. 2024 sme absolvovali inovačné vzdelávanie: Škola pre 21. storočie - zmeny v základnom vzdelávaní.
29.10.2024 sme sa zúčatnili aktualizačného vzdelávania, ktoré bolo rozdelené na dve časti: Podporné opatrenia a Chvíľa pre Teba.
4
Tematické dni v 1.B
Žiaci 1.B zažili 18.10.2024 a 24.10.2024 dva veľmi podnetné a zábavné dni. Kombinácia bádania, matematiky a pohybových aktivít je skvelým spôsobom, ako deťom spestriť výučbu a zároveň ich niečo nové naučiť.
Prvý tematický deň „Jesenné variácie“ bol zameraný na spoznávanie plodov jesene. Deti všetkými zmyslami skúmali ovocie, aj zeleninu. Hovorili sme si o ich využití nielen v kuchyni pri príprave zdravých jedál, ale spoločne s deťmi sme si vyskúšali, ako sa dá napr. z mrkvy vyrobiť prírodné farbivo.
Druhý tematický deň bol zameraný na matematiku a pohybové aktivity. Počas dopoludnia deti riešili „strašidelnú“ matematiku - sčítali a odčítali v obore do 5 hravou a nenásilnou formou. Deň bol spestrený niekoľkými pohybovými aktivitami formou súťaží. Na dotvorenie celej atmosféry tematického dňa „ Kedy sa škorce boja?„ boli deti oblečené do rôznych kostýmov.
Exkurzia v papierničke Petrus - zážitkové vyučovanie
Žiaci 3.ročníka sa v utorok 22.10.2024 vybrali na vlastivednú exkurziu za ručnou výrobou papiera do Papierničky Petrus v Pietrži-Podhorí pri Senici. Vypočuli si zaujímavý výklad o histórii výroby papiera a vyskúšali si vyrobiť vlastný hárok ozdobného ručného papiera z bavlny. Dozvedeli sa, čím sa líši vzácny papier z tejto papierničky od bežného papiera, je jedinečný a veľmi cenný, pretože je odolný a trvanlivý celé stáročia (používa ho aj prezidentská kancelária, sú z neho vyrobené vysokoškolské diplomy). Deti zaujala výroba papiera v kadiach, ukladanie do foriem, odvodňovanie v lisoch a následné sušenie. Nové poznatky zúžitkujú na hodinách vlastivedy i výtvarnej výchovy a vďaka návšteve v papierničke Petrus prežili krásny zážitkový deň.
Technická olympiáda - školské kolo
9. 10. 2024 sa uskutočnilo školské kolo Technickej olympiády. Súťažilo 7909 žiakov z 520 škôl na Slovensku. Na našej škole sa zapojili žiaci zo siedmeho, ôsmeho a deviateho ročníka. Po absolvovaní teoretického on - line testu si vyskúšali svoje zručnosti v praktickej časti súťaže. Vyrobili veľmi pekné srdiečka.V kategórii A sa umiestnili: na 1.mieste Kristína Gulová, na 2. mieste Bianka Žabková, na 3. mieste Maxim Lančarič. Úspešnými riešiteľkami boli aj Emine Neziri a Verona Malčeková.V kategórii B sa umiestnili: na 1.mieste Matej Vrábel, na 2. mieste Nina Šebová, na 3. mieste Zoja Vargová.V okresnom kole nás budú reprezentovať Kristina Gulová, Bianka Žabková a Matej Vrábel. Budeme im držať palce.
Program Zelená škola oslavuje 20.výročie svojho vzniku
Ekologicky myslieť, aj sa tak správať, sa darí aj našim žiakom. Našej škole bol udelený už štvrtý certifikát Zelenej školy. Získala ho za „ zelené úradovanie a nakupovanie“. Čo sa skrýva za spomínaným projektom? Vypočujte si, čo pre Rádio Regina - Západ povedala pani učiteľka Zuzana Galašová a žiaci našej školy.
Link tu:
https://reginazapad.rtvs.sk/relacie-a-rubriky/aktualne-rubriky/serial-radia-regina-zapad/379739/program-zelena-skola-oslavuje-20-vyrocie-svojho-vznikuhttps://reginazapad.rtvs.sk/relacie-a-rubriky/aktualne-rubriky/serial-radia-regina-zapad/379739/program-zelena-skola-oslavuje-20-vyrocie-svojho-vzniku
Hurá von aktivity - Anglický jazyk
So žiakmi sme v októbri vymenili lavice za čerstvý vzduch a vybrali sme sa na objavnú cestu do okolia školy. Zbierali sme rôzne prírodniny – listy, kamene, kvietky, šišky, konáriky a ďalšie. Pomocou prírodnín sme vytvárali umelecké diela, triedili a priraďovali, rozvíjali kreativitu, venovali pozornosť detailom a hravou formou opakovali slovnú zásobu z anglického jazyka. Navštívili sme aj externú učebňu so žiakmi 8.A, kde sme opakovali učivo formou pracovných listov.
Žiaci 4.A triedy sa tešili slnečnému počasiu a na základe kritéria priraďovali predložky na správne miesto ku kameňom, hádzanie kockou a následne tvorenie viet ich bavilo najviac.
Piataci kreslili s kriedami vlajky štátov a priraďovali k číslovkám prírodniny, ktoré samé našli v okolí školy.
Šiestaci potrebovali zopakovať radové číslovky a vytvorili skratky čísloviek pomocou gaštanov. Opakovanie mesiacov v roku bolo tiež zábavné.
Hra Go and find (choď a nájdi) mala veľký úspech. Žiaci s nadšením hľadali prírodniny aj s jesennou tematikou a triedili prírodniny podľa farieb alebo zadaného slova po anglicky.
Detská radosť a zvedavosť bola najväčšou odmenou.
10
Tematický deň v 2.C
Dňa 17.10. 2024 sa naše objavovanie začalo živým kruhom, v ktorom sme sa rozprávali o jednej z cností s názvom: LÁSKAVOSŤ. Deti vymýšľali kreatívne spôsoby, ako môžu prejaviť láskavosť druhým ľuďom v malých ale aj veľkých skutkoch.
Štvrtkový tematický deň druhákov pokračoval objavovaním krás jesene v našej exteriérovej učebni. Deti boli nadšené z tvorby farebných venčekov z jesenných listov. S nadšením riešili aj zašifrované slová s jesennou tematikou, ktoré ich priviedli k ďalším úlohám. Počítanie šišiek, gaštanov a iných prírodných pokladov ich zabavilo a zároveň rozvíjalo ich matematické zručnosti. Spoločné hry v prírode im umožnili prežiť nezabudnuteľné chvíle a utužili ich vzájomné priateľstvá.
Tento deň bol pre deti dobrodružstvom plným zábavy a nových objavov!
1
ŠKD Slniečko: Šarkaniáda
Vo štvrtok 10.10.2024 bolo na lúčke pri naše ZŠ napriek mrakom, ale výbornému vetríku veselo. ŠKD Slniečko zorganizovalo ako každý rok s príchodom jesene Šarkaniádu. Celé rodinky našich detí si púšťali šarkany, veselo šantili a behali s vetrom opreteky a zároveň sa zapojili do výzvy Ministerstva životného prostredia SR, a to poukázať na dôležitosť čistého ovzdušia a na problémy znečisťovania životného prostredia. Veselú akciu nám ukončil dáždik a úsmev na tvárach detí, ktoré na záver dostali malú odmenu.