Boli sme pri tom, keď si žiaci s rodičmi a pedagógmi Spojenej školy v Modre sadili ovocné stromy na školskom dvore vďaka projektu "Od semienka k plodu". Naši druháci a tretiaci si vyhrnuli rukávy a pomohli kamarátom s výsadbou, pričom nás neodradilo neodradilo ani zlé počasie. Všetky deti si za nezištnú pomoc zaslúžili sladkú odmenu a milé pohostenie potešilo deti aj dospelých. Sme veľmi šťastní, že sme mohli byť súčasťou tejto veľmi peknej akcie.
Novinky
Od semienka k plodu
Usilovné včeličky modranskej školičky
V našej škole kladieme veľký dôraz na rozvoj informatického myslenia. Snažíme sa priviesť deti do 21. storočia a sprítomniť im fenomény dnešnej doby. S programovaním, bádateľskými aktivitami sa preto stretávajú už od 1. ročníka. Programujú robotickú včielku Ema a v ďalších ročníkoch spoznajú Emila, Scratch, micro:bity, 3D tlač, umelú inteligenciu.V mnohých týchto aktivitách spolupracuje naša škola s Indíciou, n.o.Aby sme mohli poskytnúť deťom takúto širokú paletu programátorských možností, potrebujeme na aktivity finančné prostriedky. Aj preto sa aktívne sa uchádzame o finančné prostriedky v rôznych grantových schémach. Teší nás, ak uspejeme. Tak tomu bolo aj nedávno, keď sme boli úspešní v Nadačnom fonde „SK-NIC“, program „Malé projekty 2021“a Nadácie Pontis. Získané finančné prostriedky sme použili na kúpu robotických včielok BeeBlue spolu s podložkami. Tí najmenší sa zároveň vydali na exkurziu do včelárstiev Dušan Dudinský v Devínskej Novej Vsi a do Včelárstva v Smoleniciach, kde im skúsení včelári predstavili život včiel – tých skutočných.Na robotrické včielky Emy sa tento rok môžu tešiť aj naši noví prváčikovia, ktorí určite radi preskúmajú, čo všetko tieto včielky dokážu. A my len dúfame, že tak, ako sú usilovné včeličky – či už tie robotické alebo živé, budú usilovne pracovať aj naši žiaci.
Hovorme o jedle
I v tomto školskom roku sme sa zapojili do súťaže Hovorme o jedle, najmä do literárnej časti pod názvom Záleží na tom, čo viem o potravinách. Do školského kola sa zapojilo spolu 30 žiakov, z toho do užšieho výberu postúpilo 15 žiakov. Z nich postúpili do celoslovenského kola títo žiaci:
v I. kategórii: J. Gernát
v II. kategórii: A. F. Casalone, S. Menčlová a T. Kubík
Všetkým zúčastneným ďakujeme a víťazom školského kola blahoželáme.
Olympiáda zo slovenského jazyka a literatúry
Do olympiády zo SJL sa zapojilo spolu 57 žiakov 8. a 9. ročníka, ktorí absolvovali testovú časť. Na základe výsledkov do druhého kola postúpilo 9 žiakov, ktorí urobili transformáciu textu a zúčastnili sa ústneho kola pred trojčlennou odbornou komisiou. Na základe týchto troch disciplín prvé a zároveň postupujúce miesto získala Simona Menčlová z 9.C, ktorá nás následne reprezentovala v okresnom kole. Na druhom mieste skončila Zuzana Repová z 8.A a na treťom sa umiestnil Jerguš Martin Pribula z 8.A.
Ďalšími úspešnými riešiteľmi boli Karolína Vandová a Nicole Tareková, obe z 8.B. Máme radosť z veľkého záujmu o slovenský jazyk a z krásnych textov vytvorených súťažiacimi i z ich rečníckych prejavov na vysokej úrovni. Oceneným blahoželáme, všetkým zapojeným ďakujeme. Tešíme sa na ďalší ročník.
1. kolo Pezinskej školskej ligy v orientačnom behu
Školská liga v orientačnom behu odštartovala v Pezinku v Zámockom parku. Našu školu reprezentovalo 15 žiakov a žiačok. Na 3.mieste sa v kategórií M5 umiestnil Adrián Ferianc.
2
INKLUZÍVNY TÍM
Aktualizovali sme modul INKLUZÍVNY TÍM
Moduly TSV
Naša škola sa tento školský rok v rámci projektu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR zapojila do projektu s názvom: MODULY.
V rámci tohto projektu dňa 18.11. 2022 našu školu navštívila Majsterka sveta a Európy v ropeskippingu Adrienn Banhegyi, ktorá zaujala našich žiakov netradičným skákaním na švihadle. V priebehu dvoch vyučovacích hodín ukázala žiakom 1.stupňa, že skákanie je výbornou a zábavnou voľnočasovou aktivitou.
Audit - vyhodnotenie - Zelená škola
Téma: Zelené nakupovanie a úradovanie
Školský rok: 2022/2023
V mesiaci október a november bol na našej škole kolégiom Zelenej školy realizovaný audit k téme Zelené nakupovanie a úradovanie. Cieľom auditu bolo získať prehľad o vplyvoch prevádzky školy na životné prostredie. Audit nám tiež poslúži ako podklad pre vytvorenie Environmentálneho akčného plánu. Predstavuje tiež hlavný krok k naštartovaniu zmien na našej škole.
Vyhodnotenie auditu
1. Naša najsilnejšia stránka, oblasť, v ktorej sme dobrí
- separovanie odpadu, znižovanie množstva netriedeného odpadu, činnosť Zelených hliadok
- šetrenie elektrickej energie a nákladov na vykurovanie
- zavedené povinné prezúvanie a kontrola prezúvania
- používanie rohoží na očistenie topánok
- nakupovanie recyklovaného papiera – kancelársky papier, papierové utierky, toaletný papier
- zaužívané obojstranné kopírovanie
- zavedené tradičné akcie, ktoré pomáhajú chrániť a šetriť planétu – Jarné upratovanie, zber odpadkov v okolí školy, Deň mlieka, Svetový deň zdravých potravín, Tekvicová slávnosť, Ekotopfilm, Didaktické hry v prírode, Deň ochrany života a zdravia
- pravidelne sa zúčastňujeme súťaží s prírodovedným a environmentálnym zameraním – Festival vedy a techniky, Festival 4 živlov, Biologická olympiáda
- zber použitých zubných kefiek
- používanie textilných uterákov na prvom stupni
- knižná búdka
- nakupujeme náhradné náplne a hroty do fixiek na biele tabule
- nakupujeme čistiace prostriedky a potraviny vo veľkoobjemových baleniach
- nakupujeme potraviny od slovenských výrobcov aj od miestnych výrobcov - pečivo
- nakupujeme certifikované biopotraviny – mäso, mliečne výrobky
- spoločné raňajky v triedach – z lokálnych a domácich potravín
- zavedený pitný režim na škole – pitná voda z vodovodu, automat na mlieko, pitný režim počas obeda
- založenie ovocného sadu so starými odrodami
- škola má zakúpenú vlastnú práčku
2. Čo môžeme zlepšiť
- využívanie rohoží na čistenie topánok počas celého roka nielen v zimnom období
- zvýšiť mieru prezúvania sa u našich žiakov, spropagovať význam prezúvania sa, používanie látkových návlekov
- znížiť množstvo nakupovaného papiera, nakupovať zošity z recyklovaného papiera, opätovné použitie už nepotrebného kancelárskeho papiera – šmíraky, využitie iných možností ako tlačených materiálov na vyučovaní
- používanie textilných uterákov aj u žiakov na druhom stupni
- zavedenie nových environmentálnych aktivít na škole na tému Zelené nakupovanie a úradovanie – napr. Deň Zeme, Vianoce ekologicky, Menej odpadu na Dušičky
- tradičné akcie prebiehajúce na škole uspôsobiť potrebám ochrany životného prostredia
- témy prírodovedných projektov a súťaží zamerať na ochranu životného prostredia a šetrné spotrebiteľské správanie
- zapracovať novú tému do ŠVP
- starostlivosť o ovocný sad, naplánovanie prác počas roka, vyučovanie v sade, prírodné ošetrenie a hnojenie stromov bez chémie
- vo väčšej miere nakupovať čistiace prostriedky vo veľkoobjemových baleniach alebo využívať nakupovanie bez obalu
- pitný režim bez automatov na mlieko – sladený nápoj, vzniká množstvo odpadu
- nemáme možnosť výberu vegetariánskej stravy
- nemáme bufet
3. Čo potrebujeme riešiť
- nenakupujeme čistiace prostriedky s certifikovanou ekoznačkou
- nakupujeme veľké množstvo dezinfekčných prípravkov
- nakupujeme a používame prostriedky s obsahom nebezpečných látok – čistiace prostriedky
- nakupujeme drahé čističe na biele tabule
- nakupujeme špongie a utierky na biele tabule, vzniká odpad
- čistiace a toaletné potreby pochádzajú zo zahraničia, napr. mydlá, neuprednostňujeme slovenských výrobcov
- používame toaletné potreby bez ekoznačiek
- používame neekologické vône na toaletách
- potrebuje väčšiu mieru podpory u regionálnych a domácich výrobcov
- nevyužívame zaobstarávanie produktov v bezobalových predajniach
- nenakupujeme zošity z recyklovaného papiera a používame plastové obaly na knihy a zošity – vzniká množstvo plastového odpadu
- absentuje nám začlenenie témy Zelené nakupovanie a obstarávanie v environmentálnej výučbe, chýbajú nám na škole aktivity k danej téme napr. zbierky, swapy, aktivity k šetrnému nakupovaniu, pátranie po ekoznačkách, šetrné spotrebiteľské správanie,
- nová téma by sa mala stať súčasťou ŠVP a jej realizácia na škole by mala prebiehať prostredníctvom moderných netradičných metód vyučovania ako sú workshopy, blokové vyučovanie, kooperatívne a rovesnícke vyučovanie, konferencia a pod.
Tajný denník Adriana Mola - divadelné predstavenie
V stredu, 9. novembra, ráno o 8.00 sme sa stretli na autobusovej stanici Modra - Dukelská a počkali sme, kým nám príde autobus do Bratislavy, na AS Mlynské Nivy. Dlhú cestu sme si skrátili hrou žlté auto, v ktorej sme si cvičili postreh. Išlo o to, kto zbadá ako prvý najväčší počet žltých áut. Na Nivách sme dostali rozchod, ktorý sme pomenovali "Raňajky na Nivách". Po raňajkách sme išli trolejbusom do divadla L+S. Divadlo LUDUS tam má domovskú scénu. Odohralo nám predstavenie Tajný denník Adriana Mola. Bolo to fakt dobre zahrané, veľmi sme sa zabavili. Ani sme si nevšimli, ako počas predstavenia ubehol čas. Po predstavení sme si rozdali lístky a išli nájsť našu MHD, ktorou sme sa dostali späť na Nivy, kde sme sa boli naobedovať. Po obede sme išli do podzemného parkoviska na autobusovú zastávku, odkiaľ sme cestovali späť do Modry.Predstavenie Tajný denník Adriana Mola som si užil nielen ja, ale aj ostatní žiaci. Či už rovesníci alebo mladší žiaci. Takéto kultúrne podujatia spojené s exkurziou hlavného mesta by sa mohli konať častejšie.M. Čaboun, 9. B
Sobota patrila turistike
Novembrová sobota ponúkla krásne slnečné jesenné počasie, ktoré sme si spoločne užili v prírode. Deti z turistického krúžku zdolali výstup na Veľkú Homolu, nebojácne vyšli na rozhľadňu a vychutnali si dobroty, ktoré si v prírode na ohni pripravili.
INKLUZÍVNY TÍM
Aktualizovali sme modul INKLUZÍVNY TÍM
Výchovný koncert
Vo štvrtok 10.11. sa žiaci 1. -7. ročníka zúčastnili výchovného koncertu Labyrint. Hudobno-vzdelávací program upozorňoval žiakov na rôzne formy násilného správania, ako je šikana, kyberšikana či rôzne druhy závislostí. Hovorené slovo hudobníci dopĺňali známymi hitmi slovenských spevákov. Žiaci sa do programu aktívne zapájali nielen spevom ale aj svojimi vedomosťami.
Cosmos discovery Bratislava - exkurzia
92 žiakov našej skoly sa zúčastnilo výstavy Cosmos v bratislavskej Incheba Expo. Na vlastné oči mohli vidieť rôzne raketoplány, vesmírne stanice, či jedlo a toaletu kozmonautov. Dozvedeli sa aj o rituáloch, ktoré sprevádzajú štart rakety. Videli rozdiel medzi lunochodom a vozidlom na Marse. V závere výstavy ich čakali atrakcie, ako virtuálna realita.
Spoločné raňajky siedmakov
Dnešné piatkové sychravé ráno si siedmaci spríjemnili spoločnými raňajkami a spoločenskými hrami. Aj takýmito aktivitami sa snažíme prisieť k vzájomnej interakcii medzi spolužiakmi.
Informatika s Emilom medzi TOP3 IT projektmi roka
Prevzaté od Indícia n.o.:
Už po dvadsiaty raz sa na spoločenskom podujatí IT GALA odovzdávali prestížne ocenenia. V kategórii IT projekt roka sa do finálnej trojice dostal aj projekt Informatika s Emilom. Ocenenie počas galavečera prevzal a robota Emila moderátorke Adele Banášovej a prítomným hosťom predstavil garant projektu, prof. Ivan Kalaš.
ŠKD Slniečko - Tekvicová slávnosť
ŠKD Slniečko zorganizovalo pre deti vo štvrtok 27.10. 2022 Tekvicovú slávnosť. Čaro jesene prináša radosť z poznávania jesenných plodov, ktorú možno využiť pri tvorivej činnosti. Takými plodmi sú aj tekvičky. Deti si s rodičmi doma vytvorili rôzne strašidelné tekvičky, svetlonosy a kreatívne strašidielka, ktorými ožil náš školský dvor. Nechýbala ochutnávka dobrôt z jesenných plodov, jesenné tvorivé dielničky a zábavné súťaže.
5
Múzeum Ľudovíta Štúra - 19. storočie, zoznámte sa!
27. októbra 2022 sme v rámci vzdelávacieho programu: 19.storočie, zoznámte sa! so žiakmi navštívili Múzeum Ľudovíta Štúra v Modre. Program deťom priblížil dobu 19.storočia, predovšetkým v štúrovskom období atraktívnou formou zážitkového učenia. Dozvedeli sa, ako ľudia v tomto období žili, čo si obliekali. Žiaci si vyskúšali rôzne dobové rekvizity zo školského prostredia, súťažili a obliekli si aj niektoré kúsky dobového oblečenia. Veríme, že si žiaci odniesli okrem zaujímavých informácií a pozitívneho zážitku aj zábavnú svojku.
Literatúra inak - Halloween
Dnes sme si v 5.B a 6.C ukázali aká je literatúra krásne umenie a vie reagovať na všetky udalosti a okolnosti v živote. Dnešnú Halloweensku hodinu sme ozvláštnili čítaním rozprávkového príbehu o štrašidielku Mortine. Dostatočne sme sa na to pripravili.
Žiaci žiakom - projekt OA Pezinok
V pondelok 24.10. prišla našim deviatakom priblížiť a prehĺbiť vedomosti z finančnej gramotnosti pani učiteľka z OA so svojimi žiačkami. Pre našich študentov si pripravili strategickú hru s témou finančnej gramotnosti. Žiakov hra veľmi bavila, upresnili si niektoré pojmy a situácie s financiami, s ktorými sa stretávajú aj v bežnom živote. Niektorí v sebe objavili obchodného ducha iní zase stavali na istotu poistení a niektorých pohltila súťaživosť. Žiakom sa sa takáto "hra" veľmi páčila a z hodín odchádzali rovnako spokojní ako pani učiteľky a aj pani učiteľka z OA.
Fablab a Vodárenské múzeum - exkurzia
V stredu, 21.9.2022 sme s programátormi 8. a 9. ročníka absolvovali exkurziu vo Fablab a Vodárenskom múzeu v Bratislave.
Tvorivá dielňa FABLABu ponúka priestor pre zoznámenie sa s prácou a technológiami digitálnej výroby 21. storočia. Ponúka možnosť tvorby a výroby rôznych predmetov a materiálov na profesionálnych zariadeniach.
Nakoľko u nás na škole majú možnosť žiaci pracovať na 3D tlačiarni, práve preto sme si vybrali prácu s 3D tlačiarňou. Tá funguje tak, že postupným nanášaním vrstiev taveného plastu vytvára trojrozmerný model. Materiálom na tlač je PLA/ABS filament rôznych farieb. Žiaci si vyrobili na 3D tlačiarni vlastné kľúčenky.
Deťom sa veľmi páčila aj doplnková aktivita, ktorá síce bola z minulého storočia, ale aspoň sme mali čo porovnávať. Na dosky z dreva si deti vypálili rôzne obrázky, ktoré si buď nakreslili alebo podľa predlohy cez „kopírák“ prekreslili na drevo.
A keďže sme zelená škola, tak sme sa išli pozrieť aj do Vodárenského múzea, ktoré sídli v historických priestoroch prvej čerpacej stanice v Bratislave. Múzeum je súčasťou vodárenského areálu v Karlovej Vsi, ktorý je jedinečný vzdelávací a oddychový priestor so zachovanou technickou funkčnosťou. Žiaci sa dozvedeli zaujímavé informácie o tom, odkiaľ a ako sa dopravuje voda do našich domácností a oddýchli si v krásnom parku múzea.
Už teraz sa programátori tešia, že si výlet zopakujú a vyskúšajú si prácu s ďalšími zariadeniami v kreatívnom priestore FABLABu.
8