Základná škola Ľudovíta Štúra

 

Navigácia

Profil školy História školy Dlhodobý strategický plán školy Rada školy Vybavenie školy Organizačný poriadok Pracovný poriadok Školský poriadok Povinné zverejňovanie na webovom sídle školy Prevádzkový poriadok k 1.6.2020 Vnútorný poriadok ŠJ Smernica o používaní smart zariadení Rozhodnutia

O škole

Školský poriadok

Základná škola Ľudovíta Štúra, Komenského 1/A, 900 01 Modra

 

 

 

Školský poriadok

 

 

 

skola

 

 

 

 

 

 

Vypracovala: PaedDr. Zlatica Lišková, riaditeľka školy

1.9.2022

 

Každá spoločnosť sa spravuje podľa určitých pravidiel.  Školský  poriadok školy  je súhrn   “ noriem “, podľa ktorých sa riadi každý žiak a spolužitie celého školského kolektívu   Obsahuje práva , povinnosti a zodpovednosť žiakov školy a pokyny pre bezpečnosť zdravia žiakov v škole, školskom klube detí ( ďalej ŠKD ), v školskej jedálni a ostatných školských priestoroch,  pri školských podujatiach a na verejnosti.

Motto našej školy: Moderné vzdelávanie generácie tretieho tisícročia

Hlavný strategický cieľ školy: Byť školou, v ktorej pocit úspechu zažije každé dieťa

Vychádzame z Deklarácie práv dieťaťa a zo Všeobecnej deklarácie ľudských práv, ktoré sa dotýkajú života v škole:

1. Právo na bezplatné a povinné základné vzdelanie v povinnom aj nepovinnom predmete.

2. Právo na slobodu prejavu.

3. Právo na individuálny prístup rešpektujúci jeho schopnosti a možnosti,  nadanie a zdravotný stav.

4. Právo na ochranu proti diskriminácii podľa rasy, jazyka a sociálneho  pôvodu.

5. Právo na ochranu pred telesným alebo duševným násilím.

6. Právo na  nerušený psychický a fyzický rozvoj.

7. Má právo na zrozumiteľný výklad učiva, má právo k danému učivu položiť  otázku a dostať na ňu  odpoveď  v duchu humanity a tolerancie.

8. Má právo určiť si spôsob prípravy na odpoveď a objektívne hodnotenie, má právo na zdôvodnenie klasifikácie pri jednotlivých odpovediach.

9. Má právo sedieť s kým chce, po dohode  s triednym učiteľom rešpektujúc práva ostatných žiakov.

10. Má právo na prestávku, ako ju stanovuje vnútorný poriadok školy.

11.  Žiak   so   špeciálnymi   výchovno-vzdelávacími   potrebami   má   právo   na   výchovu           a vzdelávanie  s využitím špecifických foriem a metód, ktoré zodpovedajú jeho potrebám,  v prípade ak škola disponuje správou od CPPPaP.

12. Každý žiak II. stupňa má právo kandidovať do žiackej školskej rady a to odoslaním riadnej prihlášky koordinátorke žiackej školskej rady. Žiak má právo byť zvolený do žiackej školskej rady, pokiaľ mu nebolo udelené pokarhanie riaditeľkou školy alebo znížená známka zo správania. Žiak môže byť vylúčený zo žiackej školskej rady v prípade hrubého porušenia školského poriadku, v prípade, ak mu bude udelené pokarhanie riaditeľkou školy alebo  znížená známka zo správania, prípadne bude spochybnený jeho morálny kredit. Ak sa správanie takéhoto žiaka v nasledujúcom školskom roku zlepší, má právo byť zvolený do žiackej školskej rady v nasledujúcich voľbách, ktoré sa konajú raz za tri roky.

13. Žiak má právo o komisionálne preskúšanie , pokiaľ oň požiada zákonný zástupca žiaka v lehote danej zákonom. Výsledok komisionálnej skúšky je nemenný.

14. Žiak má právo zapojiť  sa do záujmovej činnosti organizovanej školou, podľa vlastného výberu.

 

 Školský poriadok obsahuje tieto kapitoly :

 

            Úvod

 

Príchod žiakov do školy

Správanie žiakov počas vyučovania

Správanie žiakov cez prestávku

Odchod žiakov zo školy

Dochádzka žiakov do školy

Starostlivosť o zovňajšok a osobnú hygienu

Starostlivosť o učebnice, učebné pomôcky a školské zariadenie

Samospráva triedy

Povinnosti týždenníkov

Povinnosti žiakov v ŠJ

Organizácia ŠKD, dochádzka žiakov do ŠKD, prevádzka ŠKD

Povinnosti žiakov mimo školy

Režim dňa

Tvorba a ochrana životného prostredia

Výchovné opatrenia

Bezpečnosť žiakov pri vyučovaní a školských akciách

Prevencia voči šikanovaniu

Záverečné ustanovenia

 

  1. Príchod žiakov do školy

 1.   Do školy prichádza žiak 15 minút pred začiatkom vyučovacieho procesu, 5 minút pred začiatkom vyučovania musí byť v triede a pripraviť si učebné pomôcky. Na popoludňajšie vyučovanie prichádza 10 minút pred začiatkom vyučovacej hodiny / doučovanie, záujmová činnosť.../, prípadne podľa aktuálnych pokynov riaditeľky školy a ostatných pedagogických zamestnancov.

2.   Pred vchodom do budovy si žiak očisti obuv, preobuje sa do  zdravotne nezávadných prezuviek a odloží si vrchný odev do svojej skrinky v  šatni. Prezuvky  nesmú zanechávať na podlahe čierne stopy.

3.    Pri príchode na popoludňajšie vyučovanie a záujmové činnosti čaká slušne  v triede  na vyučujúceho.

4. Ak žiak prichádza do školy na bicykli, skateboarde, kolieskových korčuliach a pod. za odloženie uvedených vecí  v priestoroch školy a v jej areáli, škola nepreberá zodpovednosť, navyše používanie uvedených vecí v školských priestoroch nepovoľuje, pretože  ohrozujú bezpečnosť  majiteľa či iných osôb pohybujúcich sa v školskom areáli.

5.   Do školy žiak prichádza po vyhradených chodníkoch, nie po trávnatých plochách.

6.   Počas celého vyučovania i cez prestávky nesmie žiak bez dovolenia učiteľa opustiť budovu školy.

7. Každý oneskorený príchod žiaka na vyučovací proces z dôvodu meškania sa eviduje a je považovaný za priestupok voči vnútornému poriadku školy. Čas oneskorených príchodov sa napočíta a žiakovi je možné udeliť neospravedlnenú hodinu, pokiaľ neskoré príchody neboli ospravedlnené od zákonného zástupcu alebo lekára.

 

 2. Správanie žiaka počas vyučovania

 1.   Žiak prichádza do školy včas, v slušnom oblečení,  bez výstredností v úprave vlasov a zovňajšku. Na cvičenie  TSV používa oblečenie slúžiace len na tento účel (cvičebný  úbor), v ktorom je nevhodné byť na vyučovaní a obedovať v školskej jedálni.

2.   K pedagógom a zamestnancom školy sa žiak správa zdvorilo, pri stretnutí ich pozdraví a aj v styku so spolužiakmi dodržiava pravidlá slušného správania. Starší žiaci sú vzorom v správaní mladším žiakom.

3.   Ak počas vyučovania vstúpi do triedy dospelá osoba, žiak pozdraví tým, že sa ticho postaví. Sadne si na pokyn vyučujúceho učiteľa. Rovnako zdraví pri odchode učiteľa z triedy. Na hodinách TSV, VYV, INF,  TECH, FYZ, CHEM a pri písomných prácach nevstáva.

4.   Na vyučovacích hodinách žiak sedí na mieste, ktoré  určil triedny učiteľ, prípadne vyučujúci učiteľ. Bez povolenia nesmie opustiť svoje miesto ani učebňu.

5.   Počas vyučovania žiak aktívne spolupracuje s učiteľom, nevyrušuje a nerozptyľuje pozornosť spolužiakov. Spolužiaci majú právo vzdelávať sa!

6.   Ak chce žiak odpovedať alebo sa niečo opýtať vyučujúceho, prihlási sa zdvihnutím ruky.

7.   Skúšanému žiakovi  nenašepkáva, neodpisuje školské ani domáce úlohy, za takéto správanie mu môže byť udelené opatrenie vo výchove, alebo nedostatočná známka.

8.    Počas vyučovania pracuje žiak podľa programu učiteľa. Pri odpovedi sa hlási, odpovedá na výzvu vyučujúceho a nevykrikuje.

9.  Žiak je povinný nosiť pridelené učebnice a školské potreby podľa rozvrhu hodín, prípadne podľa pokynov učiteľa. Vo výnimočných prípadoch ( napr. zdravotné dôvody ) môže žiak dostať dve sady učebníc.

10. Pred začiatkom každej vyučovacej hodiny je žiak  povinný pripraviť si všetky pomôcky na danú vyučovaciu hodinu.

11.   Škola za smart zariadenia nezodpovedá. Používanie všetkých smart zariadení v rámci výchovno-vzdelávacej činnosti v potrebnom rozsahu povoľuje výlučne pedagóg.

12. Žiak nenosí do školy predmety, ktoré rozptyľujú jeho pozornosť aj pozornosť spolužiakov, prípadne ohrozujú bezpečnosť a zdravie. Tiež nenosí do školy väčšie sumy peňazí a osobitne cenné predmety a oblečenie. Škola nenesie hmotnú zodpovednosť za stratu alebo odcudzenie týchto predmetov. Predmety nepotrebné na vyučovanie  môže učiteľ odobrať a vrátiť ich len rodičom.

13. Ak sa žiak  z vážnych dôvodov nemohol pripraviť na vyučovanie, ospravedlní sa príslušnému vyučujúcemu na začiatku hodiny. Ak nemôže zo zdravotných dôvodov cvičiť na hodine TSV, je povinný ospravedlniť sa vyučujúcemu a odovzdať mu doklad od ošetrujúceho lekára alebo od rodičov.

14. Pred hodinou TSV si žiak  v triede pripraví úbor  a čaká v triede na príchod vyučujúceho. Žiak si nesmie ísť svojvoľne  pre úbor do skrinky v šatni. Počas telesnej výchovy má svoje miesto upratané, všetky veci zbalené v aktovke. Prezlečie sa podľa vopred dohodnutých pokynov. Odovzdá vyučujúcemu TSV do úschovy cenné predmety (hodinky, šperky, kľúče, prípadne okuliare, peniaze atď.), prípadne do skrinky.

15. Svoje miesto udržuje žiak v čistote a v poriadku. Šetrí učebnice, učebné pomôcky,  školské zariadenie a ostatný školský majetok. Ak úmyselne alebo z nedbalosti školský majetok poškodí,  rodičia  sú povinní škodu v plnom rozsahu uhradiť. Ak sa vinník nezistí, škoda sa uhradí kolektívne. Žiak je povinný šetriť  elektrickou energiou,  vodou a ostatným materiálom poskytovaným školou.

16. Žiak môže manipulovať s oknami len v prítomnosti učiteľa a na jeho pokyn. Z bezpečnostných dôvodov sa žiak nevykláňa z oblokov a nevyhadzuje von  oknom žiadne predmety.

17.   Z bezpečnostných dôvodov nie je povolené otvárať veľké okná.

18. Žiak je povinný podpísať si všetky zošity a učebnice.

19. Sociálne zariadenia používa žiak v súlade s hygienickými normami, snaží sa ich udržiavať v čistote.

20.   Spory so spolužiakmi rieši žiak bez použitia fyzickej sily.

21.   Žiak netoleruje šikanovanie a kyberšikanovanie, neprizerá sa tomu, ale zasiahne alebo zavolá pomoc dospelého.

22.   Nechá na pokoji všetkých, ktorí sa nechcú zúčastniť hry alebo sa prechádzať, prípadne behať po ihrisku. Neumlčuje a neponižuje nikoho, uznáva druhých bez ohľadu na rasu, náboženstvo, kultúru alebo postihnutie.

23. Neničí, neznečisťuje školský majetok ( steny, dvere, WC, knihy, nábytok a pod. ). Spôsobenú škodu  musí nahradiť.

24. Žiak rešpektuje zákaz fajčenia, požívania alkoholických nápojov, drog a iných omamných a nikotínových  látok v škole i v celom areáli školy a upozorňuje  na to aj ostatných, ktorí by tento zákaz chceli porušiť. Prinesenie cigariet, alkoholu, drog, prípadne iných omamných a nikotínových  látok do areálu školy sa považuje za hrubé porušenie školského poriadku.

25. Ak žiak zistí, že niektorý spolužiak alebo spolužiačka porušuje pravidlá školského poriadku, je jeho povinnosťou okamžite to oznámiť ktorémukoľvek členovi pedagogického zboru.

26. V prípade predvolania sa žiak bezodkladne dostaví do riaditeľne alebo kabinetu..

27. Do odborných učební a telocvične žiak  vchádza v sprievode učiteľa. Pred odchodom do OU   si skontroluje, či má na daný predmet všetky učebné pomôcky.

 

 3. Správanie žiakov cez  prestávku

1.    Malé prestávky využíva žiak na prípravu na nasledujúcu vyučovaciu hodinu. Cez malé prestávky žiak opúšťa triedu len v nutných prípadoch. Nedesiatuje na chodbe. Nápoje obsahujúce kofeín (káva, pepsikola, coca cola, a iné) a energetické nápoje škodia  detskému organizmu, a preto nie je povolené nosiť ich do školy.

2.   Cez veľkú prestávku sa žiak zdržiava v určených priestoroch.

3.   Počas prestávok žiak nesmie opúšťať budovu školy.

4.   Počas veľkej prestávky, pokiaľ žiaci idú na školský dvor, žiak nesmie zostávať v budove, svojvoľne  opustiť areál školy, zdržiavať sa  na poschodí  alebo v  priestore šatní.

5.   Päť minút pred ukončením veľkej prestávky na pokyn dozorkonajúceho učiteľa vchádza žiak do budovy a pripraví sa na vyučovaciu hodinu.

6.   Papiere a odpadky žiak odhadzuje do košov a zameria sa na separovanie odpadu. Nie je prípustné odhadzovať odpadky do záchodových mís, pisoárov, umývadiel a voľne v školskom areáli.

7. Ak je žiak týždenník, počas prestávky utrie tabuľu a chodí po učebné pomôcky. Do kabinetu bez zaklopania a dovolenia učiteľa nevstupuje.

8. Žiak nepoužíva mobilné zariadenie počas celého pobytu v školskej jedálni, šatni, príchodu a odchodu do školy. Mobilné zariadenia musia byť vypnuté a odložené v skrinke alebo školskej taške.

 

 4. Odchod žiakov zo školy

 1.   Po skončení poslednej vyučovacej hodiny dá žiak  svoje miesto do poriadku, odstráni nečistoty, vyloží stoličku na stôl.

2. Ak je žiak týždenník, skontroluje čistotu učebne, zatvorenie okien, uzavretie vody, zhasnutie svetla, zotrie tabuľu a uloží pomôcky.

3.   Na pokyn učiteľa opustí triedu, pod vedením vyučujúceho zíde do šatne, prezuje sa, oblečie  a disciplinovane opustí budovu. Žiak , ktorý navštevuje školskú jedáleň si odloží všetky veci do skrinky v šatni a vyučujúci, ktorý učil poslednú hodinu v danej triede odvedie žiakov do školskej jedálne.

4.   Ak má žiak poslednú hodinu v odbornej učebni, telocvični, dá svoju kmeňovú triedu pred odchodom do poriadku a vezme si všetky veci. Za poriadok v triede zodpovedajú tí žiaci, ktorí v nej mali poslednú hodinu.

5.   Zo školy odchádza žiak  ihneď domov, dodržiava dopravné predpisy a disciplínu.

6.   Ak žiak zistí nejakú stratu, okamžite to ohlási vyučujúcemu alebo triednej učiteľke. Nájdené veci odnesie do kancelárie riaditeľky školy.

7. Ak žiak opúšťa budovu počas školského vyučovania, jeho zákonný zástupca preberá za žiaka zodpovednosť, je povinný písomne informovať triedneho učiteľa/triednu učiteľku, ktorý následne písomne informuje o odchode žiaka pána školníka, správkyňu budovy na vrátnici, resp. vedenie školy.

8. Počas pobytu žiaka v škole, preberá zákonný zástupca zodpovednosť za žiaka v týchto prípadoch:

 a/ po vyzdvihnutí žiaka od učiteľa/y alebo vychovávateľky v priestoroch chodieb, šatne a školského dvora,

 b/ počas akcií v priestoroch školy, kde prichádza žiak v sprievode zákonného zástupcu,

 c/ v prípadoch iných akcií, o ktorých organizácií bude zákonný zástupca vopred informovaný.

 

5. Dochádzka žiakov do školy

1.   Na vyučovanie dochádza žiak pravidelne a načas.  Pri odchode z budovy školy počas vyučovania sa žiak preukáže priepustkou podpísanou triednym učiteľom.

2.   Vyučovanie môže žiak vymeškať len pre chorobu a vážnu udalosť v rodine. Ak nemôže prísť do školy pre vopred známu príčinu, požiada na základe písomného ospravedlnenia od rodiča o uvoľnenie z vyučovania. Uvoľnenie z vyučovacieho dňa povoľuje  triedny učiteľ. V čase trvania mimoriadnej situácie na školách, má rodič právo ospravedlniť neprítomnosť žiaka v škole na 5 po sebe nasledujúcich dní. Ak žiak vymešká vyučovanie pre vopred známu príčinu a nepožiada o uvoľnenie, triedny učiteľ nemusí hodiny ospravedlniť.

3.  Rodičia žiaka sú povinní, aby pri nepredvídanej príčine čo najskôr telefonicky oznámili dôvod  neprítomnosti triednemu učiteľovi.

4.   Každú neúčasť na vyučovaní musia  rodičia ospravedlniť.

5.   Ak žiak potrebuje ísť na lekárske ošetrenie, navštívi lekára ráno a po ošetrení príde na vyučovanie. V nevyhnutných prípadoch uvoľní triedny učiteľ žiaka z vyučovania, ale len na písomnú žiadosť rodičov.

6.   Ak vymešká žiak viac ako 30 % z vyučovacích hodín v jednotlivých predmetoch, môže  byť komisionálne preskúšaný./ ospravedlnené + neospravedlnené hodiny spolu /

7.   Rodič má právo ospravedlniť žiaka najviac na 5 dní súvislej neprítomnosti v škole v prípade choroby, na viac dní v prípade choroby musí mať potvrdenie od lekára.

8.  Je povinnosťou žiaka počas akejkoľvek neprítomnosti prebraté učivo  dobrať.   Ospravedlnenie platí len prvý deň po absencii, resp. učiteľ určí, dokedy má žiak učivo dobrať.

 

    6.  Starostlivosť o zovňajšok a osobnú hygienu

1.   Do školy prichádza žiak čistý a upravený.

2.   Všetky vrchné časti odevu, obuv a prezuvky si označí menom, prípadne značkou.

3.  Žiakom sa zakazuje prichádzať do školy vo výstrednom oblečení, ktoré je mimo pravidiel etikety.

4.   Do školy nosí žiak hygienické potreby na začiatku školského roka.

5.   Na hodine telesnej výchovy sa žiak prezlečie do športového odevu. Nie je dovolené cvičiť v šatách, ktoré má oblečené počas vyučovania.

 

  7 . Starostlivosť o učebnice, učebné pomôcky a školské zariadenie

1.   Povinnosťou žiaka je šetriť učebnice a učebné pomôcky. Ak poškodí alebo znehodnotí učebnice, školské pomôcky alebo zariadenie školy, musia rodičia škodu v plnom rozsahu zaplatiť.

2.   Učebnice má žiak zabalené a podpísané, zošity podpísané.

3.   Ak žiak prestúpi počas školského roka z jednej školy na druhú, učebnice si ponechá a odovzdá ich tej škole, kde skončí školský rok.

 

     8.  Samospráva triedy

  1. Každá trieda má určenú svoju triednu samosprávu.
  2. Triedna samospráva je volená zo žiakov triedy na úvodnej triednickej hodine. Každý žiak má právo byť do nej volený.
  3. Predseda triedy zastupuje kolektív triedy pri riešení problémov v triede.
  4. Funkcie v triednej samospráve určuje triedny učiteľ  spolu so žiakmi triedy.

 

    9. Povinnosti týždenníkov

1. Týždenníkov určuje triedny učiteľ a sú zapísaní v "Triednej knihe ". Týždenníci pred vyučovaním skontrolujú poriadok v triede. Pred vyučovaním i počas prestávok utrú tabuľu a učebné pomôcky na vyučovanie. Na každej hodine hlásia vyučujúcemu chýbajúcich žiakov.

2.   Cez veľkú prestávku zostávajú týždenníci v triede. Pred odchodom na veľkú prestávku otvoria okná, aby sa trieda vyvetrala. Počas veľkej prestávky sa postarajú o poriadok v triede.

3.   Po skončení vyučovania v triede utrú tabuľu, zatvoria vodovodné kohútiky,  zhasnú svetlo a skontrolujú zatvorenie okien.

 

    10. Povinnosti žiaka v školskej jedálni

1.   Po skončení vyučovania žiak  slušne prichádza do ŠJ. Pred vstupom do jedálne si v šatni uloží tašku a vrchný odev do svojej skrinky. Žiak obeduje až po skončení poslednej riadnej vyučovacej hodine, najneskôr po 6. hodine. V odôvodených prípadoch na písomnú  žiadosť zákonného zástupcu môže byť udelená výnimka a žiak sa odstravuje v inom čase.

2.   V jedálni  sa usadí na voľné miesto a  zje polievku a druhé jedlo. Počas stolovania i celého pobytu v ŠJ sa správa kultúrne – nebehá, nevykrikuje. Celý obed skonzumuje v ŠJ.

3. Po skončení obeda žiak zanechá svoje  miesto v poriadku, odovzdá tácku s riadom pri okienku a opustí ŠJ.

 5. V školskej jedálni sa žiak riadi pokynmi pedagógov, pani kuchárky  a pani upratovačky.

6. Čas vydávanie stravy je od 12:00 hod do 14:00 hod.  Školská jedáleň patrí do areálu školy, preto aj všetky priestupky v nej sa budú hodnotiť ako priestupky voči školskému poriadku.

7. Odhlasovanie stravy je možné elektronicky alebo na telefónnom čísle uverejnenom na stránke školy.

 

    11. Organizácia ŠKD, dochádzka žiakov do školského klubu detí

 

1. Žiak sa prihlasuje na činnosť ŠKD vypísaním zápisného lístka, ktorý odovzdá triednej vyučujúcej alebo vychovávateľke ŠKD.

2. Ak je žiak prihlásený do ŠKD,  prichádza do oddelenia po skončení vyučovania.

3. Žiakov 1. ročníka preberá od vyučujúcej príslušná vychovávateľka ŠKD.

4. Žiakov 2. – 4. roč. odovzdáva príslušnej vychovávateľke, vyučujúca poslednú vyučovaciu hodinu v triede. Žiakov, ktorí nie sú v ŠKD prihlásení odprevadí učiteľka/učiteľ do šatne.

5. Z ŠKD je žiak uvoľnený len na základe písomného ospravedlnenia rodiča alebo choroby.

6. Odchod z ŠKD je vyznačený v zápisnom lístku  (v TK). Zmeny odchodu musí rodič písomne oznámiť príslušnej vychovávateľke ŠKD.

7.  Z ŠKD alebo počas činnosti v ŠKD nemôže žiak  svojvoľne odísť.

8.  Správanie v ŠKD sa riadi zásadami uvedenými v tomto školskom poriadku v odseku 2.

 

 12. Povinnosti žiakov mimo školy

 

1.   Na školských výletoch a akciách mimo školy sa správa žiak spôsobom, ktorý bude robiť česť našej škole. Úctivo a zdvorilo sa správa k svojim rodičom, priateľom, učiteľom a ostatným zamestnancom školy. Pri stretnutí ich slušne pozdraví.

2.   Žiak sa správa priateľsky ku svojim spolužiakom a pomáha im v práci, slušne sa vyjadruje.

3.   Žiak je pozorný k starším, chorým ľuďom a  k  ženám. Uvoľní im miesto v dopravných prostriedkoch.

4.   Žiak chráni svoje zdravie a zdravie svojich spolužiakov, dbá o bezpečnosť na ulici a dodržuje dopravné predpisy.

5.   Ako žiak základnej školy môže navštevovať iba podujatia vhodné pre mládež do 15 rokov.

6.   Požívanie  drog, psychotropných a návykových látok, liehových nápojov a fajčenie je  zakázané.

7.   Žiakovi, ktorému bude v danom klasifikačnom období udelené opatrenie vo výchove, nemusí byť umožnené zúčastniť sa školského výletu, školy v prírode, pobytového lyžiarskeho alebo plaveckého kurzu, či  exkurzie.

 

 

    13. Režim dňa

 

1.   V škole sa vyučuje podľa rozvrhu hodín schváleného riaditeľkou školy.

2.   Začiatok a koniec vyučovacej hodiny sa oznamuje zvonením.

Vyučovací čas je rozvrhnutý takto :

1. hodina    8.00 hod  -    8.45 hod.

2. hodina    8.55 hod  -    9.40 hod .

3. hodina    9.55 hod  -  10.40 hod.

4. hodina   10.55 hod  - 11.40 hod.

5. hodina   11.50 hod. – 12.35 hod.

6 hodina    12.45 hod. – 13.30 hod.

7. hodina   14.00 hod. – 14.45 hod.

8. hodina    14.50 hod. –15.35 hod.

 

 

Činnosť ŠKD je riadená vyučovacím procesom v ten-ktorý deň. Výchovná činnosť končí 17,00 hod.

V prípade trvania mimoriadnej situácie je prevádza ŠKD upravená.

 

14. Tvorba a ochrana životného prostredia.

 

Žiak dbá na vytváranie vhodného prostredia v triede. Neničí kvety v triede a stará sa o ne.

Počas veľkej prestávky pokiaľ je na školskom dvore,  neničí zeleň v parku .

Aktívne sa podieľa na zlepšovaní životného prostredia v obci.

 

 

15. Pravidlá správania žiaka

 

  1. Žiak sa musí v škole správať slušne, dbať na pokyny pedagogických zamestnancov, podľa svojich schopností sa svedomite pripravovať na vyučovanie a dodržiavať školský poriadok. Žiak sa musí správať slušne aj mimo vyučovania i počas voľných dní a prázdnin tak, aby neporušoval zásady spolunažívania a spoločenské normy správania.
  2. Žiak musí chodiť do školy pravidelne a včas podľa rozvrhu hodín a zúčastňovať sa na činnostiach, ktoré škola organizuje. Účasť na vyučovaní voliteľných predmetov a záujmovej činnosti je pre prihláseného žiaka povinná.
  3. Žiak musí byť v škole vhodne, čisto a bez výstredností oblečený a upravený.
  4. Žiak musí chrániť učebnice a školské potreby, udržiavať v poriadku a v čistote svoje miesto, triedu a ostatné školské priestory, chrániť majetok pred poškodením;
  5. Nosiť do školy učebnice a školské potreby podľa rozvrhu hodín a pokynov pedagogických zamestnancov.
  6. Pred skončením vyučovania žiak nesmie bez dovolenia vychádzať zo školskej budovy. Zdržiavať sa v školských priestoroch v čase mimo vyučovania môže žiak len za podmienok určených školským poriadkom.
  7. Žiak musí chrániť svoje zdravie a zdravie spolužiakov.
  8. Žiak nevykonáva činnosti, ktoré sú zdraviu škodlivé, najmä fajčenie, pitie alkoholických nápojov, požívanie nikotínových a zdraviu škodlivých látok.
  9. Počas vyučovania žiak nesmie používať mobilný telefón. Vyučovanie začína príchodom do školy. Použiť ho môže iba vo výnimočných prípadoch a s povolením triedneho učiteľa alebo iného pedagóga, či vedenia školy.
  10. Žiak nesmie nosiť do školy predmety ohrozujúce vlastné zdravie a zdravie spolužiakov a pedagogických zamestnancov.
  11. Žiak nesmie propagovať extrémistické názory slovne alebo iným spôsobom.
  12. Žiak nesmie svojvoľne presúvať nábytok a iné predmety z učební, nesmie svojvoľne používať počítač ani interaktívnu tabuľu a dataprojektor.
  13. Žiak nesmie  brať mimo školy prístroje a iné predmety vo vlastníctve školy bez súhlasu vedenia školy alebo vyučujúceho.
  14. Žiak nesmie siahať, ani poškodzovať majetok iných spolužiakov. Požičiavanie si cudzích vecí bez dovolenia považujeme za krádež, ktorá nie je prijateľná a zodpovedá najprísnejším trestom.
  15. Fotografovať žiakov a učiteľov, či natáčať videá počas pobytu v škole, či na školských akciách sa zakazuje. Škola je chránený priestor, v ktorom je žiakom zakázané vyhotovovať nahrávky  a fotografie bez osobitého súhlasu. Bez súhlasu dotknutej osoby a jej zákonných zástupcov nie je možné na akomkoľvek médiu fotografie a nahrávky zverejňovať. V prípade porušenia zákazu máme  povinnosť skutok nahlásiť na Úrad na ochranu osobných údajov.
  16.  Žiak sa nesmie bez dovolenia dozoru  alebo učiteľa svojvoľne pohybovať po školskom zariadení.
  17. Žiak nesmie konzumovať jedlo počas vyučovacieho procesu.
  18. Žiak sa nesmie vykláňať zo zábradlia na schodištiach, šmýkať sa po nich a sadať si na ne.

 

Pochvaly a iné ocenenia

1. Pochvaly a iné ocenenia sa udeľujú za mimoriadny prejav aktivity a iniciatívy, za záslužný alebo statočný čin.

2. Návrh na udelenie pochvaly alebo iného ocenenia sa prerokuje v pedagogickej rade.

3. Ústnu alebo písomnú pochvalu udeľuje žiakovi pred kolektívom triedy alebo školy triedna učiteľka/triedny učiteľ, riaditeľka, alebo aj zástupca zriaďovateľa školy.

4. V osobitne odôvodnených prípadoch, najmä za statočný čin, ktorým bol zachránený ľudský život alebo majetok značnej materiálnej hodnoty, môže udeliť žiakovi pochvalu alebo iné ocenenie aj orgán verejnej správy, minister školstva alebo prezident republiky.

5. Pochvaly a iné ocenenia sa zaznamenávajú do triedneho výkazu a katalógového listu žiaka.

 

Opatrenia vo výchove

 

  1. Opatrenie na posilnenie disciplíny žiaka sa ukladá po objektívnom prešetrení za závažné alebo opakované previnenie proti školskému poriadku školy. Toto opatrenie predchádza spravidla zníženiu stupňa zo správania.
  2. Podľa závažnosti previnenia sa ukladá niektoré z opatrení, najmä napomenutie triednej učiteľky/triedneho učiteľa, pokarhanie triednej učiteľky/triedneho učiteľa, pokarhanie riaditeľa.
  3. Pokarhanie triedneho učiteľa udeľuje triedna učiteľka/triedny učiteľ so súhlasom riaditeľky.
  4. Riaditeľka udeľuje pokarhanie riaditeľkou školy.
  5. O udelení výchovného opatrenia informuje riaditeľka preukázateľným spôsobom zákonného zástupcu žiaka. Výchovné opatrenie sa zaznamenáva žiakovi do triedneho výkazu alebo katalógového listu žiaka.
  6. Udelenie zníženého stupňa zo správania podľa zákona 245/2008 § 55 ods. 6 písm. c) a d) zákona sa odôvodní v triednom výkaze a katalógovom liste žiaka. Ak sa použije ochranné opatrenie podľa § 58  školského zákona, riaditeľ bezodkladne privolá zákonného zástupcu žiaka, ktorý za žiaka preberá zodpovednosť.

 

 

           16. Bezpečnosť žiakov pri vyučovaní a školských akciách.

 

  1. Za bezpečnosť žiakov počas vyučovania zodpovedá ten vyučujúci, ktorý má v danej triede  vyučovanie.
  2. Cez prestávky za bezpečnosť žiakov zodpovedajú dozor konajúci učitelia.
  3. Pri úrazoch žiakov učitelia v čo najkratšom čase poskytnú prvú pomoc, zabezpečia odborné ošetrenie. V najkratšom možnom čase informujú o úraze zákonného zástupcu. K odbornému lekárovi sprevádza žiaka dospelá osoba. Výsledky zranenia hlásia riaditeľovi školy alebo jeho zástupcom. Každý úraz musí byť zapísaný do 24 hodín v príslušnom zošite úrazov a do 48 hodín musí byť spísaný záznam o úraze. 
  4. Pri exkurziách, vychádzkach , návšteve divadelného predstavenia a pod. je určený vedúci, ktorý za akciu zodpovedá a riadi sa predpismi BOZ.

 

  Práva zákonných zástupcov

       Zákonný zástupca dieťaťa alebo žiaka alebo zástupca zariadenia má právo:

 

1.   Žiadať, aby sa v rámci výchovy a vzdelávania v škole alebo v školskom zariadení poskytovali deťom a žiakom informácie a vedomosti vecne a mnohostranne v súlade so súčasným poznaním sveta a v súlade s princípmi a cieľmi výchovy a vzdelávania  podľa Zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní.

2.   Oboznámiť sa s výchovno-vzdelávacím programom školy alebo školského zariadenia a školským poriadkom.

3.   Byť informovaný o výchovno-vzdelávacích výsledkoch svojho dieťaťa prostredníctvom  internetovej žiackej knižky, písomnou formou upovedomením triednym učiteľom, formou konzultácií  s vyučujúcim, najmä vo vopred dohodnutom  čase a  rodičovských združeniach, pričom rodič nenarúša chod vyučovania.

4.  Na poskytnutie poradenských služieb vo výchove a vzdelávaní svojho dieťaťa.

5.   Zúčastňovať sa výchovy a vzdelávania po predchádzajúcom súhlase riaditeľky školy alebo školského zariadenia.

6.  Vyjadrovať sa k výchovno-vzdelávaciemu programu školy alebo školského zariadenia prostredníctvom orgánov školskej samosprávy.

7.   Byť prítomný na komisionálnom preskúšaní svojho dieťaťa po predchádzajúcom súhlase riaditeľky školy.

8.  Zákonný zástupca má právo požiadať riaditeľku základnej školy o skoršie vydanie obeda pre svojho syna/dcéru, len v prípade, ak ide o skorší začiatok krúžkovej činnosti mimo školského zariadenia, skoršieho začiatku ZUŠ alebo tréningovej činnosti. Po kladnom vyhovení uvedenej žiadosti zákonný zástupca zodpovedá za svoje dieťa: žiak je  povinný sa počas obeda v školskej jedálni správať slušne, rešpektovať školský poriadok a správať sa podľa pokynov pedagogických a nepedagogických zamestnancov školy. Zákonný zástupca preberá za žiaka zodpovednosť pri presune z a do školskej jedálne a počas obeda. Žiak je zodpovedný za presný príchod na 6. vyučovaciu hodinu a má vopred pripravené pomôcky na vyučovací proces.

Pokiaľ riaditeľka školy vyhovie žiadosti zákonného zástupcu žiaka a žiak je uprednostnený na obede, riadi sa pokynmi dozor konajúceho pedagóga, ktorý  ho postaví na predné miesto v rade.

 

 

Zákonný zástupca dieťaťa alebo žiaka alebo zástupca zariadenia je

        povinný:

 

1.  Vytvoriť pre dieťa podmienky na prípravu  na výchovu a vzdelávanie  v škole a na plnenie školských povinností.

2.  Dbať na sociálne a kultúrne zázemie dieťaťa a rešpektovať jeho špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby.

3.  Informovať školu alebo školské zariadenie o zmene zdravotnej  spôsobilosti  jeho dieťaťa, jeho zdravotných problémoch alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania.

4.  Poskytovať škole kontaktné adresy, telefónne čísla do zamestnania a domov, e-mailové adresy, mobilné čísla pre prípad choroby alebo  iného ohrozenia dieťaťa a potreby výchovno-vzdelávacieho procesu. Každú zmenu nahlásiť najneskôr do 1 týždňa, pričom škola rešpektuje zákon o osobných údajoch.

5.  Nahradiť škodu, ktorú žiak úmyselne zavinil.

 

17. Prevencia voči šikanovaniu sa riadi smernicou číslo 36/2018 k prevencii a riešeniu šikanovania detí a žiakov v školách a školských zariadeniach, ktorú vydalo MŠVVaŠ SR

 

1. Základným pravidlom našej školy je osvojenie si základného princípu: „ Sme škola, kde sa šikanovanie a kyberšikanovanie netoleruje v žiadnych podobách!“

2. Pre žiakov, rodičov,  pedagogických a nepedagogických zamestnancov je potrebné vedieť, že tieto formy správania sa nie sú iba neškodným humorom a zábavou. Mali by sa oboznámiť predovšetkým s negatívnymi dôsledkami šikanovania, a to tak pre jeho obete ako aj pre jeho agresorov. Za mimoriadne nebezpečnú považujeme tendenciu podceňovať počiatočné prejavy šikanovania.

3. V rámci prevencie spolupracujeme s CPPPaP v Pezinku, zabezpečujeme vzdelávanie v oblasti prevencie šikanovania najmä prostredníctvom triedneho učiteľa.

4. Šikanovaním rozumieme akékoľvek správanie žiaka alebo žiakov, ktorého zámerom je ublíženie inému žiakovi alebo žiakom, prípadne ich ohrozenie alebo zastrašovanie. Ide o cielené a opakované použitie násilia voči takému žiakovi alebo skupine žiakov, ktorí sa z najrôznejších dôvodov nevedia alebo nemôžu brániť. Šikanovanie sa prejavuje v rôznych podobách, ktoré môžu mať následky na psychickom a fyzickom zdraví.

5.  Žiak nesmie:

a) úmyselne  fyzicky  alebo psychicky  ubližovať  inému žiakovi,

b) používať urážlivé prezývky,

c) používať nadávky na zosmiešnenie spolužiaka, pedagogického, či nepedagogického zamestnanca školy,

d)  používať posmech a príkazmi si vynucovať určitú vec alebo činnosť proti vôli iného spolužiaka,

e) odcudziť  veci alebo zámerne schovať veci iného spolužiaka,

f) úmyselne sa fyzicky dotýkať iného žiaka,

6. Šikanovanie a kyberšikanovanie žiakov môže v určitých prípadoch napĺňať skutkovú podstatu priestupkov v zmysle zákona č. 372/1990 Z. z. o priestupkoch v znení neskorších predpisov. Ide predovšetkým o priestupky:

a) proti občianskemu spolunažívaniu,

              b) proti majetku.

7. Šikanovanie a kyberšikanovanie žiakov môže v určitých prípadoch napĺňať aj skutkovú podstatu trestných činov v zmysle zákona č. 300/2005 Z. z. - Trestný zákon. Ide najmä o trestný čin:

a) ohovárania,

b) nebezpečného vyhrážania,

c) ublíženia na zdraví,

             d) obmedzovania osobnej slobody,

      e) nátlaku,

f) vydierania,

i) krádeže,

j) poškodzovania cudzej veci,

k) neoprávneného užívania cudzej veci.

8. Trestne zodpovedný je ten, kto v čase spáchania činu dovŕšil štrnásty rok svojho veku.

 

18. Záverečné ustanovenia

 

Dodržiavanie školského poriadku je záväzné pre všetkých žiakov  školy. Za porušovanie školského poriadku každý nesie osobnú zodpovednosť . Školský poriadok je interný predpis, ktorý je možné podľa potreby meniť a upravovať po prerokovaní v pedagogickej rade a so súhlasom riaditeľky školy.

Rešpektovanie školského poriadku  pozitívne ovplyvňuje hodnotovú orientáciu našich žiakov, ich postoje a správanie sa.  Našou prioritou je, aby žiaci pochopili, že získanie vedomostí je v ich vlastnom záujme. Snažíme sa žiakov viesť k samostatnosti a zodpovednosti za svoje činy.

Schválené pedagogickou radou v  Modre  dňa 22.1.2018 

Zmeny vykonané a schválené pedagogickou radou dňa 26.8.2022                                                    .

 

                PaedDr. Zlatica Lišková, riaditeľka  školy